Koncert tarnowskiego 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

12 stycznia 2020 roku wolontariusze ponownie wyjdą na ulice Tarnowa aby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego. Wszystko to w ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem będzie zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie tych dzieci. Tarnowski sztab WOŚP liczy, że i tym razem tarnowianie pokażą wielkie serce i wesprą nasze lokalne granie w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy – dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej!

Podobnie jak w latach ubiegłych, tarnowski Sztab WOŚP wspólnie z wieloma partnerami przygotował cykl imprez, które odbędą się przez cały “orkiestrowy” weekend, począwszy od 10 stycznia, a zmagania 28. Finału WOŚP zakończy się 12 stycznia 2020 r. koncertem na placu Kazimierza Wielkiego i  symbolicznym “światełkiem do nieba” i poczęstunkiem tortowym.

Podczas koncertu (16:00-20:00) zagrają młodzi wykonawcy z Tarnowa i regionu: Nieprzyjaciele Live, Azyl w Środku Miasta, Gabi Nawój, a gwiazdą wieczoru będzie Bartas Szymoniak.

Na nowo wyremontowanym placu warto pojawić się już od 15:00, kiedy to dziennikarze Radia ESKA za “wrzut” do puszki rozdawać będą gorący żurek, a strażacy z OSP Koszyce Wielkie w ramach “Ratujemy i uczymy ratować” nauczą udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego obchodzenia się z ogniem.

Duet Nieprzyjaciele działa od 2018 roku. Od tego czasu zagrali  kilkadziesiąt koncertów z oryginalnymi akustycznymi aranżacjami światowych hitów. Wielką wartość ma dla nich twórczość autorska i w ten sposób powstało kilka piosenek, do których tekst i muzykę napisali wspólnie. W tym roku jednak, postanowili rozbudować zespół o kilka dodatkowych elementów tj. pianino, ukulele, gitarę elektryczną, gitarę basową i perkusję. W ten sposób do Mileny Łackiej i Dominika Fitrzyka dołączyli: Gabriela Nawój, Tomasz Stec i Tomasz Macheta, a cały zespół obrandował się szyldem Nieprzyjaciele Live. Debiutująca piątka z Tarnowa zrezygnowała z grania coverów i gra wyłacznie autorskie utwory. Wszyscy mają ze sobą doświadczenia związane z innymi zespołami, ale będzie to ich pierwszy wspólny koncert. Jak sami mówią – najważniejsze, że muzyka, którą tworzą niesie ze sobą emocje, wartości i wrażliwość, które towarzyszą im w codziennym życiu. Utwory, które grają śmiało można sklasyfikować na pograniczu popu i alternatywy.

 Azyl w środku miasta, jak twierdzą muzycy zespołu:  jest formacją utworzona po to aby wszyscy z naszych słuchaczy mogli poczuć się komfortowo nawet wśród tłumu ludzi i natłoku obowiązków. To właśnie ten Azyl, to miejsce gdzie możemy odnaleźć chwile spokoju i rozluźnienia. Mimo ze gramy od niedawna to w każdy utwór staramy się włożyć jak najwięcej samych nas, po to żeby brzmiały one wyjątkowo i wywołały nie dość ze uśmiech to i właśnie ten wewnętrzny komfort u każdego kto nas słucha. Mamy nadzieje ze odbiór naszego koncertu będzie  zadowalający i wywoła u was pełno pozytywnych emocji.

Zespół występuje w składzie: Klaudiusz Klich – śpiew, Marcin Lechowicz – saksofon, Jakub Kuczek – gitara prowadząca, Mateusz Baran – gitara basowa, Jakub Nowak -instrumenty perkusyjne.

Gabi Nawój, laureatka wielu konkursów muzycznych, wyróżniona w programie “Szansa na Sukces” przez Anię Wyszkoni. Podczas koncertu wystąpi wraz z zespołem. Znana jest w Tarnowie głównie za sprawą swoich występów z ukulele w towarzystwie przyjaciół.  Zespół każde wyjście na scenę traktuje jako możliwość zdobycia doświadczenia. Mówią o sobie: Jesteśmy jakby nowonarodzeni                    i badamy w czym sie czujemy dobrze, szukamy siebie. Skład zespołu jest w ciągłej rotacji i tym razem u boku Gabi i zespołu zadebiutuje gitarzysta Wiktor Ryba. Zespołu w zbliżonym składzie można było posłuchać w tym roku między innymi podczas Mikołajek w Arenie Jaskółka Tarnów, gdzie zaczarowali publiczność swoim występem. Resztę składu uzupełnią: Daniel Kukułka, Jakub Młotkiewicz, Krystian Karczewski.

Bartas Szymoniak to artysta nietuzinkowy – kreujący nowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej! Były frontman legendarnego Sztywnego Pala Azji, twórca stylu BEATROCK – gatunku łączącego elementy beatboxu, wokali i żywych instrumentów, absolwent Wydziału Jazzu AM w Katowicach, a także laureat popularnego “IDOLA”.

Marek Sierocki powiedział o nim: Ty tworzysz nowy gatunek muzyki, podobnie napisał Onet.pl.

Wszystkie dźwięki tworzy na żywo sam, własnym aparatem mowy (bas, perkusja, trąbki, śpiew itd.), a następnie zapętla na tzw. looper. Dźwięk po dźwięku, warstwa po warstwie. Tak powstają kompozycje Artysty – człowieka orkiestry. Towarzyszy mu jedynie multiinstrumentalista – Michał Parzymięso. Duet stał się prawdziwym odkryciem i w ciągu niespełna czterech lat zagrał już ponad 300 koncertów.

Z WOŚP Bartas gra nieprzerwanie od kilkunastu lat (wcześniej z grupą Sztywny Pal Azji). Na koncercie zapewne usłyszymy utwory z dobrze znanego już  krążka “Alarm” do poezji Baczyńskiego, Gajcego, czy Słonimskiego – który obok “Powstania” Lao Che i “Jestem Przestrzeń” Moniki Borzym stał się jednym z najważniejszych w tej tematyce,  kultowego “Kocham wolność” Bogusia Łyszkiewicza (Chłopcy z Placu Broni) we własnej aranżacji Artysty, która jako pierwsza oparta jedynie na beatrocku trafiła na listę przebojów Programu Trzeciego docierając tam do czołówki, czy wreszcie premierowych utworów z nowej płyty, która ukaże się 21.03.2020 r.

Fot. Beata Cała

Koncert zwieńczy tarnowskie podsumowanie finału i ok. 20:00 symboliczne „światełko do nieba”.

Wstęp wolny