Kiermasz charytatywny dla bliźniaków tracących wzrok

Dwóch chłopców – Igor i Wiktor potrzebuje pomocy. W skutek nierozpoznanej dotąd choroby tracą oni wzrok. Żeby zebrać pieniądze na dalsze leczenie oraz rehabilitację braci, Fundacja Zielona Przystań organizuje kiermasz charytatywny, który odbędzie się w najbliższą sobotę 16 lutego od 9.00 do 14.00 w Środowiskowym Domu Samopomocy, przy ulicy Skargi 29 A.

Igor i Wiktor są niespełna 3-letnimi bliźniakami, mieszkają w Woli Rzędzińskiej. Bracia przez półtora roku rozwijali się prawidłowo. Ich zachowanie nie dawało żadnych powodów do niepokoju aż do 20 października 2017 roku. Wtedy to u Igorka pojawił się oczopląs. Lekarz rodzinny skierował chłopca do szpitala, gdzie przebadano dziecko pod kątem nowotworu. Wyniki badań na szczęście nie potwierdziły najgorszego, niemniej jednak nie uspokoiło to rodziców. W poszukiwaniu źródeł oczopląsu, chłopiec przebadany został między innymi przez trzech różnych okulistów oraz przez laryngologa, gdyż problemy z oczami wystąpiły u niego po przebytej wcześniej silnej infekcji połączonej z zapaleniem uszu. Igor diagnozowany był również neurologicznie, ale nikt nie był wstanie jednoznacznie stwierdzić, co mu jest.

W międzyczasie pojawiły się obawy o zdrowie drugiego z bliźniaków. Wiktor mimo skończonych 20 miesięcy, słabo radził sobie z chodzeniem. Miał problemy z utrzymaniem równowagi i można było wyraźnie zaobserwować, że w porównaniu z Igorem jego rozwój przebiega znacznie wolniej. W Klinice w Łodzi bliźniacy przeszli specjalistyczne badania, w efekcie których okazało się, że Igorek ma poważne zmiany na dnie oka. Niedługo potem podobne zmiany stwierdzono również u Wiktorka. Chłopcy mają duże zwyrodnienia siatkówki. Bliźniaki wymagają codziennej rehabilitacji i intensywnego wsparcia różnych specjalistów. A to jest bardzo kosztowne. Same badania genetyczne to wydatek kilkunastu tysięcy złotych.

Podczas kiermaszu będzie można pomóc Igorowi i Wiktorowi kupując odzież przekazaną przez mieszkańców naszego miasta. Ubrania są czyste, wysokiej jakości, często znanych marek, a koszt każdej sztuki to 5 złotych. Fundacja Zielona Przystań całość zebranych funduszy przekaże na leczenie bliźniaków.

Kiermasz to kolejna forma pomocy organizowana przez Fundację Zielona Przystań, wspólnie z BioVitaMed – Centrum Rehabilitacji i Środowiskowym Domem Samopomocy Zielona Przystań. Zbiórka pieniędzy od kilku tygodni odbywa się także przed tarnowskimi kościołami. Środki można również wpłacać na konto: 49160014621814216220000005 z dopiskiem – darowizna dla Igora i Wiktora Węgrzyn