Jazzowy Rynek 2020.

Już po raz trzynasty, 17.07 br. zapraszamy do udziału w Festiwalu Jazzowy Rynek, który podobnie, jak przed rokiem odbędzie się w Amfiteatrze Letnim, przy ulicy Kopernika 2 w Tarnowie. Start godzina 17.30 – wstęp wolny.

Z przyczyn obiektywnych tegoroczna impreza będzie miała nieco skromniejszy wymiar, niż zwykle. Ograniczy się tylko do jednego koncertu, ale nikt, kto weźmie w nim udział nie powinien żałować. Organizatorzy przewidzieli bowiem moc muzycznych atrakcji, od parady nowoorleańskiej począwszy. Parada wyruszy z Placu Sobieskiego w Tarnowie. Barwny, roztańczony i głośny korowód wyruszy do Amfiteatru Letniego, gdzie wystąpią aż cztery jazzowe formacje. Wieczór otworzy Gospodarz imprezy, zespół Leliwa Jazz Band, następnie na scenie zobaczymy również lokalnych artystów z zespołu Old Boys Band. W dalszej części koncertu wystąpią RB Dixie Five oraz gwiazda wieczoru Jazz Band Ball Orchestra.

Festiwal Jazzowy Rynek organizowany jest przez Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa”.
Partnerem wydarzenia jest United Europe Jazz Festival.
Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa..
Główny Partner: Tarnowskie Centrum Kultury
Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa, Stoart, United Europe Jazz Festiwal, Restauracja Bombay Music,
Patronat medialny: RDN Małopolska, Jazz Forum, tarnow.pl, Kultura.tarnow.pl

Program imprezy:
17 lipca (piątek), godz. 18.00 I Amfiteatr Letni
godz. 17.30 Parada nowoorleańska / Plac Sobieskiego
Leliwa Jazz Band
Old Boys Band
RG Dixie Five
Jazz Band Ball Orchestra

Informacje o wykonawcach (wg kolejności występowania):
Leliwa Jazz Band
Zespół założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim
Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa.
Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku – jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Jest laureatem m.in. nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie. Wyróżniony nagrodą „Uskrzydlony – 2005” za wkład w promocję miasta Tarnowa. Doroczne ankiety miesięcznika Jazz Forum pn. Jazz Top klasyfikują tarnowian w połowie pierwszej dziesiątki zespołów tradycyjnych. Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival – Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zaproszony do udziału w 44 International Dixieland Festival Drezden 2014. Jest gospodarzem dorocznego festiwalu „Jazzowy Rynek” w Tarnowie. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Partyków.
Skład zespołu:
Stanisław Stańczyk – trąbka
Józef Partyka – puzon
Kazimierz Partyka – saksofon altowy, saksofon tenorowy
Kazimierz Król – klarnet
Roman Bartnicki – perkusja, suzafon
Roman Starzec – kontrabas, tarka
Edward Wnęk – banjo, aranżacje

Old Boys Band
Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu puzonisty Romualda Słowika. W jego
skład wchodzą byli nauczyciele i absolwenci szkół muzycznych. Specjalnością Old Boys Bandu jest radosny
jazz w stylu dixieland oraz swing. Często sięgają po utwory mało znane lub zapomniane. Zespół występuje na festiwalu jazzowym w Czchowie, Jazz-owym Rynku w Tarnowie, w klubie Bombay Music oraz na imprezach okolicznościowych. Ciesząc się uznaniem i gorącym przyjęciem publiczności. W latach 2013 i 2014 zespół był finalistą festiwalu Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie.
Skład zespołu:
Grażyna Scheffler – wokal
Romuald Słowik – lider zespołu, puzon, wokal
Jacek Piskozub – saksofon altowy i sopranowy
Marian Urban – trąbka
Antoni Guśtak – piano
Władysław Strejczek – banjo, gitara
Ryszard Kolbusz – gitara basowa
Tytus Jakubowski – perkusja

RB Dixie Five
Zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego. Wykonuje muzykę w typowym dla Nowego
Orleanu i jego parad ulicznych w składzie instrumentalnym. Na repertuar zespołu duży wpływ wywarła twórczość m.in. L. Armstronga, K.Ory, K. Oliviera. Muzycy RB Dixie Five są absolwentami klasycznych szkół muzycznych i wydziałów jazzowych. Zespół jest laureatem prestiżowego, międzynarodowego festiwalu jazzu tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka 2015.
Roman Bartnicki – suzafon
Janusz Witko – klarnet, saksofon
Robert Szczerba – puzon
Dominik Mietła – trąbka
Wiktor Zydroń – banjo

Jazz Band Ball Orchestra
Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny
przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów – od kilku dekad JBBO zdobywa
pierwsze miejsce w kategorii „jazz tradycyjny” w ankiecie czytelników pisma Jazz Forum. Jazz Band Ball został utworzony w 1962 przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka. Grupa zadebiutowała na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej i od razu zdobyła I nagrodę, w następnym roku JBBO zwyciężyła w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą. Wkrótce zaczęła występować w Polsce (Jazz Jamboree) i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, Austrii. W latach 70. i 80. koncertowała na festiwalach w Hadze, Oberhausen oraz wielokrotnie na Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento, gdzie powstał nawet fan club zespołu. Początkowo JBBO wykonywała muzykę dixielandową. Z upływem czasu styl zespołu ewoluował – dziś ich muzyka jest syntezą jazzu nowoorleańskiego, swingu z elementami bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino. Duży udział w tych zmianach mieli nowi członkowie zespołu pozyskani w latach 80. 90., szczególnie Wojciech Groborz, znakomity pianista i aranżer oraz perkusista Wojciech Jamioł. JBBO współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami (m.in. Wallacem Davenportem, Kennym Ballem, Chrisem Barberem) oraz wokalistkami z Polski, Europy i USA (m.in. Angi Domdey, Silvią Droste, Janice Harrington i Jean Shy).
JBBO wystąpi w składzie:
Michał Bylica – trąbka, wokal
Jarosław Kaczmarczyk – klarnet, saksofon tenorowy, wokal
Marek Michalak – puzon, wokal
Wojciech Groborz – fortepian
Tolek Lisiecki – kontrabas
Wiesła Jamioł – perkusja

Info: www.tck.pl