Jaskiniowy szkielet

Jeśli szukasz ciekawego miejsca na wycieczkę z nutką adrenaliny to z pewnością powinieneś wybrać się do jaskini w Dolinie Kościeliska.

 

Dolina Kościeliska

To urokliwa dolina w zachodniej części Tatr – jedna z największych w naszych pięknych polskich górach. Pod względem wielkości wyprzedza ją tylko Dolina Chochołowska, o której z pewnością jeszcze napiszemy 🙂 

Dolina zachwyca przepływającym przez nią Potokiem Kościeliskim, pięknymi widokami oraz bogatą fauną i florą. Posiada liczne szlaki prowadzące do innych dolin m. in. Doliny Miętusia, Doliny Tomanowej i Doliny Pyszniańskiej. Najwyższym szczytem znajdującym się
w okolicy jest Błyszcz, który ma 2159 metrów wysokości.

Dolina Kościeliska to idealne miejsce dla wszystkich, którzy kochają góry, ale chcą podziwiać ich piękno w sposób lekki lub rodzinny wraz z małymi dziećmi, unikając przy tym wyruszania w ryzykowne szlaki wysokogórskie ze specjalistycznym sprzętem.

Dolina poza pięknymi widokami zapewnia turystom wiele atrakcji. Warto zwiedzić Krakowski Wąwóz, Smreczyński Staw, liczne jaskinie, a po wycieczce odpocząć
w przytulnym schronisku na Hali Ornak. Uroków doliny jest naprawdę wiele, trudno je wszystkie wymienić, więc dziś skupimy się jedynie na dwóch najsłynniejszych jaskiniach.

Jaskinia Mylna 

To do niej nawiązuje intrygujący tytuł artykułu, ponieważ wiąże się z nią pewna mroczna historia. W 1945 r. w jaskini zabłądził i zmarł ksiądz Józef Szyszkowski. Prawdopodobnie w trakcie zwiedzania stracił źródło światła i nie mogąc w ciemnościach znaleźć wyjścia, zmarł z głodu i wycieńczenia. Jego szkielet znaleziono dopiero dwa lata później. Szlak turystyczny wytyczono w 1949 r., jednak nie warto wybierać się w podróż po tej jaskini w samotności i należy koniecznie zabrać ze sobą latarki. Jej wnętrze jest całkowicie mroczne, ciasne i mokre, ponieważ wyżłobił ją Potok Kościeliski. Wiele miejsc w jaskini trzeba pokonać w pozycji obniżonej, gdzieniegdzie nawet trzeba się przeczołgać. Wielki plecak będzie stanowił dodatkowe utrudnienie.

Długość wszystkich korytarzy w jaskini wynosi około 1630 metrów, a przejście wytyczonym szlakiem zajmuje ok. 30 minut.

Jaskinia mroźna

Jest to jaskinia całkowicie przystosowana dla turystów. Została w całości oświetlona, zabezpieczona poręczami oraz w niektórych miejscach obita łańcuchami, aby ułatwić dorosłym turystom oraz mniejszym dzieciom przejście trudniejszych partii. To jedyna oświetlona i przystosowana pod zwiedzanie jaskinia w Tatrach. Wstęp do niej wymaga zakupu biletu przy wejściu. Udostępniona jest dla zwiedzających od maja do października. Nazwa jaskini pochodzi od panującej w niej niskiej temperatury – ok. 6 stopni Celsjusza. Długość trasy prowadzącej przez jaskinie wynosi 560 m. Całkowite zwiedzanie trwa około 30 minut, jednakże jest to już kwestia indywidualna. 

Schronisko Górskie Ornak

Strudzony turysta po całodniowym zwiedzaniu znajdzie ukojenie w uroczym schronisku „Ornak”, które powstało w latach 1946-1947. Turyści mogą zamówić tam nocleg, zjeść pyszne domowe posiłki oraz rozkoszować się ciepłą szarlotką wypiekaną w tradycyjnym piecu.

Schronisko zbudowane jest z charakterystycznych drewnianych bali. W połączeniu
z cudownymi widokami i bliskością natury wprawia turystów w błogi nastrój.

Panuje tam przemiła atmosfera. Zawsze można poznać bratnią dusze wśród ludzi, których łączy pasja i miłość do gór.