Jak zrobić zdjęcie pudełkiem po butach?

22 marca na PWSZ odbyły się warsztaty fotograficzne prowadzone przez uczniów z fototechnikum w Bochni. Dzięki nim uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak korzystać z podstawowych ustawień w aparacie, aby wykonać zdjęcie odpowiednio naświetlone i wykadrowane.

Prowadzący opisali, w jaki sposób powstaje obraz w aparacie, jak działa przysłona i czym jest złoty podział. Z warsztatów można też było się dowiedzieć, jakie parametry zastosować robiąc zdjęcie w ruchu, co jest ważne w kadrowaniu krajobrazu i czego trzeba się wystrzegać przy portrecie.

Młodzi fotografowie wyjaśnili również czym jest ISO, jakie są rodzaje perspektyw oraz jak można zrobić zdjęcie pudełkiem po butach, co wydało się szczególnie interesujące. Wystarczy jedynie w pudełku szczelnie obklejonym taśmą i pomalowaną wewnętrzną ścianą czarną farbą umieścić papier, a na wprost niego zrobić dziurkę za pomocą szpilki. Tak przygotowane pudełko kładziemy blisko źródła naturalnego światła (najlepiej przy oknie, np. na parapecie). Teraz musimy poczekać, aż zdjęcie się naświetli, co trwa nawet 15 minut. Mimo, że ta metoda nie gwarantuje udanego zdjęcia, to fakt, w jaki sposób ono powstało, czyni cały zabieg atrakcyjnym.

Uczniowie z fototechnikum zwracali uwagę, na trzy podstawowe parametry.

– Na początku ważny jest czas naświetlania – wyjaśnia Sebastian – Tę funkcję często stosuje się przy zdjęciach sportowych. Jeśli chcemy, by dajmy na to, osoba w ruchu była “ostra”, stosujemy krótki czas naświetlania, natomiast jeśli zależy nam, by postać była zamazana, wtedy przyda się długi czas naświetlania.

Kolejnym aspektem jest głębia ostrości – mówi Agnieszka – regulujemy ją za pomocą przysłony. Im mniejsza wartość przysłony, tym obraz jest bardziej “ostry”.

– Ostatnim i tak samo ważnym parametrem jest ISO, czyli wzmocnienie sygnału światła, które pada na matrycę – tłumaczy Michał – Im większa wartość ISO, tym więcej szumu, czyli większa ilość kropek, które potem są widoczne na zdjęciu.

Następnie przyszedł czas, by z teorii przejść do praktyki. Zdjęcia można było robić za pomocą udostępnionych aparatów lub za pomocą tego we własnym telefonie. Fototechnicy chętnie służyli pomocą i radą.

Magdalena Stanula