Jak uczyć polskiego Ukraińców? DARMOWE WARSZTATY

Każdego dnia do Polski przybywają uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. Ich godne przyjęcie i wsparcie w tym trudnym czasie to nasz obowiązek. Szczególne zadanie staje przed nauczycielami, pod których „skrzydła” trafiają obywatele Ukrainy chcący nauczyć się języka polskiego. Aby im w tym pomóc Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie organizuje darmowe warsztaty dla nauczycieli podczas których wykładowcy Uczelni przybliżą najważniejsze fakty dotyczące nauczania języka polskiego jako języka obcego.

Warsztaty adresowane są do nauczycieli, którzy stają przed wyzwaniem nauczenia kultury polskiej i języka polskiego ukraińskie dzieci i młodzież, przybyłe do polskich szkół. Punktem wyjścia pierwszego spotkania będzie przedstawienie materiałów dotyczących kultury ukraińskiej, które mogą stanowić wsparcie dla nauczycieli. Główny akcent jednak zostanie położony na prezentację materiałów dydaktycznych (zwłaszcza bezpłatnych), przeznaczonych do nauki języka polskiego, przygotowanych z myślą o różnych grupach wiekowych i poziomach językowych oraz dostosowanych do potrzeb ukraińskich uczniów.

Podczas drugiego spotkania omówione zostaną najważniejsze metody i techniki glottodydaktyczne, wykorzystywane szczególnie w pracy z dziećmi.

Warsztaty skierowane są do nauczycieli szkół podstawowych i średnich. Składać się będą z dwóch spotkań po 2 godziny lekcyjne. Spotkania odbędą się 04 i 11 kwietnia br. (poniedziałki) w godzinach od 18.00 do 19.30, online (MS Teams).

Warsztaty poprowadzi dr Ewelina Suszek, której wiedza i doświadczenie gwarantują wysoki poziom spotkań.

Dr Ewelina Suszek – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Ukończyła Podyplomowe Studia Kwalifikacyjne Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego oraz Podyplomowe Studia „Przygotowanie Pedagogiczne”. Nauczyciel języka polskiego jako obcego. Egzaminator podczas egzaminów certyfikatowych z języka polskiego. Prowadziła indywidualne i grupowe kursy w wielu szkołach językowych, w liceum międzynarodowym oraz na polskich uczelniach wyższych. Uczyła również na Narodowym Uniwersytecie Akademii Ostrogskiej na Ukrainie oraz wykładała na Uniwersytecie w Zagrzebiu.

Szczegółowych informacji udziela Uczelniane Centrum Edukacji Ustawicznej, pokój nr A117, tel. (14) 6316568, e-mail: uceu@anstar.edu.pl, od poniedziałku do piątku, w godz. od 07.30 do 15.30.

Piotr Kopa, Rzecznik Prasowy Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie