Jak będą funkcjonowały szkoły po 17 stycznia?!

 

Święta Bożego Narodzenia minęły, trwa właśnie przerwa świąteczna w nauce do 3 stycznia. Po niej, od 4 do 17 stycznia uczniowie będą mieć ferie zimowe. Zupełnie inaczej, jak to było w poprzednich latach, ale też i sytuacja jest zupełnie inna. Pandemia koronawirusa postawiła wszystko na głowie…

Zarówno uczniowie i rodzice, jak i nauczyciele zadają sobie pytanie: co dalej z nauką po feriach? Jak będzie wyglądała sytuacja w szkołach? Czy utrzymane będzie nauczanie zdalne, czy też dzieci i młodzież powrócą do szkolnych ławek? Wydaje się, że sytuacja epidemiczna poprawia się. Do kraju dotarły już szczepionki, liczba zachorowań jest wciąż duża, ale i tak mniejsza, niż w wielu innych krajach naszego kontynentu. Nauczanie zdalne na dłuższą metę jest męczące zarówno dla uczniów i rodziców, jak i nauczycieli.

Minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek poinformował niedawno, że rząd rozważa kilka różnych wariantów organizacji nauki szkolnej po feriach. Wprowadzenie któregokolwiek z nich zależne jest od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Ministerstwo zapewnia, że pragnie, aby powrót do normalności w szkołach nastąpił jak najszybciej, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie uczniów.

Według rządowych propozycji pierwsi mieliby powrócić do szkolnych ławek uczniowie klas I-III. Dla najmłodszych uczniów brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem i rówieśnikami jest najtrudniejszy. Zdecydowanie negatywnie wpływa na ich rozwój intelektualny i socjalizację. Po najmłodszych uczniach do nauki mieliby wrócić ósmoklasiści i maturzyści. Dla nich z kolei wiosna to czas egzaminów kończących szkołę i matur, więc i oni zapewne czym prędzej chcieliby powrócić do chociażby namiastki normalności, by przygotować się do egzaminów. Być może najmłodsze i najstarsze klasy podstawówek oraz maturzyści powrócą jednocześnie do szkolnych ław. A po nich pozostałe roczniki. Jak to się będzie odbywać, zależy od pandemii, która, niestety, narzuca swoje warunki. Nie jest też pewne, czy wróci nauka w pełni stacjonarna, czy w systemie hybrydowym. Według słów pana ministra, ustalenia w tej kwestii zostaną przedstawiona na początku stycznia.

Tymczasem uczniowie mają ferie. Ale co to za ferie?! Nie można nigdzie wyjechać na zorganizowane zimowisko. Pozostają jedynie półkolonie dla uczniów klas I-IV podstawówek i uczniów szkół artystycznych realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej. Grupy na półkoloniach nie mogą liczyć więcej niż 12 osób. Tak głosi najnowsze rozporządzenie z 22 grudnia b.r. Wyjechać mogą jedynie uczniowie szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych. Dla nich można organizować obozy szkoleniowe poza miejscem zamieszkania. W tej sytuacji pozostaje więc tylko czekać na kolejne decyzje. 

źródło fot./www.tarnow.pl