Inauguracja czternastej odsłony festiwalu Był Sobie Blues

Wczorajszego wieczoru w tarnowskim Amfiteatrze Letnim, znajdującym się przy ulicy Kopernika 2, odbył się wyjątkowy koncert, rozpoczynający tegoroczną, czternastą edycję miejscowego festiwalu Był Sobie Blues. Podczas pierwszego Letniego Spotkania z Bluesem przybyli goście mogli rozkoszować się kojącymi dźwiękami muzyki zagranej przez dwóch wspaniałych artystów: Łukasza Wiśniewskiego i Piotra Grząślewicza.

Tegoroczna edycja festiwalu to cykl sześciu spotkań, podczas których na scenie Amfiteatru Letniego zagoszczą znamienici wykonawcy od lat związani z muzyką blues. Czwartkowe występy będą stanowiły część kameralną festiwalu, a ich tytuł „Sam na sam z bluesem” idealnie wpisuje się w subtelny charakter spotkań. W piątki natomiast atmosfera koncertów będzie głośniejsza i energiczniejsza, a dla najwytrwalszych w tych dniach czeka dodatkowa atrakcja, jaką będzie cotygodniowe jam session na Rynku 9, zorganizowane przez animatora bluesowych spotkań oraz Stowarzyszenie Przepraszam.

Podczas pierwszego koncertu wpisującego się w spotkania „Sam na sam z bluesem” publiczność miała możliwość wysłuchania koncertu wyjątkowego duetu, który w wielkim stylu otworzył festiwal i na nowo wprowadził blues na tarnowską scenę Amfiteatru.

Duet Łukasz Wiśniewski & Piotr Grząślewicz to dwójka utalentowanych artystów, występujących na co dzień w zespole Kraków Street Band, formacji powstałej w 2014 roku, zyskującej coraz to szerszą popularność na polskiej scenie muzycznej. W przeciągu ostatnich lat w dorobku grupy znalazły się takie sukcesy jak otrzymanie tytułów „Odkrycie Roku 2014” oraz „Zespół Roku 2015” czasopisma „Twój Blues”, a także nominacja do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues/Country za ich najnowszy album „Going Away”. Zarówno Łukasz, jak i Piotr oprócz zespołu Kraków Street Band związani są również z grupą Hard Times, gdzie wspólnie stworzyli album okrzyknięty „Płytą Roku 2017”, zatytułowany „Siedem”.  

Obu Panów od lat łączy owocna współpraca, wspólne sukcesy oraz liczne koncerty na wielu festiwalach zarówno na arenie polskiej sceny muzycznej, jak i na zagranicznych topowych imprezach muzycznych. Mimo że Łukasz i Piotr bardzo często występują wraz z zespołami, ich duet jest równie słynny. Jest to zasługa olbrzymiej pasji obu artystów oraz ich indywidualnego podejścia do muzyki. Łukasz Wiśniewski jest nie tylko utalentowanym wokalistą, ale również harmonijkarzem, współpracującym z zespołami KSB oraz Hard Times, związanym także z harmonijkową grupą Harmonijkowy Atak. Swoją pasją do gry na harmonijce z radością dzieli się z innymi, prowadząc liczne warsztaty dla wszystkich chętnych poznania tego instrumentu. Jako muzyk został doceniony w 2017 roku, zdobywając tytuł „Wokalisty Roku 2017” w ankiecie „Blues Top” czytelników „Twój Blues”. Jego kolega z duetu Piotr Grząślewicz to gitarzysta oraz artysta grający na banjo we wspomnianym zespole Kraków Street Band, a także związany z zespołami: Hard Times, Funk de Nite, Moribunda, Es Flores, Harpcore oraz Piwnica Św. Norberta. Swoją muzyczną karierę łączy również ze współpracą z krakowskim Teatrem STU, dla którego komponuje muzykę graną podczas wielu spektakli. Jego liczni fani i słuchacze, a także branża muzyczna wspólnie docenili jego olbrzymi talent, czego dowodem jest tytuł, jaki otrzymał w 2011 roku „Najlepszy Gitarzysta 2011”.

Duet Łukasza i Piotra to połączenie dobrego stylu, techniki oraz wspólnej pasji do muzyki, którą wierni słuchacze dostrzegają podczas żywiołowych, a zarazem pełnych wzruszenia i nostalgii koncertów, granych w przyjemnej atmosferze, sprzyjającej bluesowej duszy obu artystów. Tarnowski festiwal Był Sobie Blues zapewnił wykonawcom możliwość zagrania koncertu kameralnego we wspomnianym cyklu „Sam na sam z bluesem”. Dzięki takiemu przedsięwzięciu tarnowska publiczność mogła z bliska poczuć wyjątkowy klimat twórczości duetu muzyków, a także zapoznać się bliżej z gatunkiem przewodnim festiwalu – bluesem.

Niesprzyjająca aura pogodowa nie odstraszyła mieszkańców, którzy licznie pojawili się na pierwszym Letnim Spotkaniu z Bluesem. Wszystkich zainteresowanych tegoroczną edycją festiwalu zachęcamy do zapoznania się z programem pozostałych spotkań oraz życzymy dobrej zabawy przy równie wspaniałych rytmach muzyki.

Jagoda Dudczak