III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 – Tarnow już gotowy.

We wtorek 20 czerwca, rozpoczną się III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Codziennie, aż do 2 lipca, w Tarnowie o medale walczyć będą sportowcy w czterech dyscyplinach. Miasto jest już w pełni gotowe na przyjęcie kibiców oraz zawodników rywalizujących w piłce ręcznej plażowej, piłce nożnej plażowej, wspinaczce sportowej i badmintonie.

Badminton rozgrywany będzie w Arenie Jaskółka, która niedawno przeszła próbę generalną, będąc miejscem Międzynarodowych Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie sportu. Konkurencje wspinaczkowe odbywać się będą na specjalnie wybudowanych ściankach, usytuowanych na terenie kampusu Akademii Tarnowskiej. Z kolei dyscypliny plażowe rozrywane będą na zmodernizowanym stadionie piłkarsko-lekkoatletyczny w Tarnowie-Mościcach, który po igrzyskach wróci do swoich pierwotnych funkcji.

Inwestycje drogowe w Mościcach są już gotowe – pozostaje tylko dokończenie stałej organizacji ruchu. Część zadań, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, zostanie zrealizowana po zakończeniu sportowej imprezy. Modernizacja była prowadzona przede wszystkim w obrębie ulic Czerwonych Klonów (skrzyżowanie z ulicami Chemiczną i Traugutta oraz budowa ciągu pieszo-rowerowego) a także ulicą Traugutta (budowa pętli autobusowej, modernizacja tej ulicy i drogi do Miejskiego Domu Sportu). Zmodernizowana została zajezdnia autobusowa.

W ramach przygotowań do Igrzysk Europejskich są także: budowa parkingu przy Stadionie Miejskim oraz węzła przesiadkowego przy ulicy Błonie. Po zakończeniu sportowych zmagań zostanie zmodernizowana ulica Kwiatkowskiego; na skrzyżowaniu Czerwonych Klonów i Chemicznej powstanie dodatkowy wlot, który pozwoli na skomunikowanie z kompleksem obiektów sportowych. Zostanie tam zamontowana sygnalizacja świetlna, podobnie jak na ulicy Traugutta. W efekcie trzy skrzyżowania w ciągu ulicy Czerwonych Klonów zostaną objęte systemem ITS. Inwestycje są realizowane przy wsparciu z Rządowego Funduszu Polski Ład, na poziomie około 30 milionów złotych.

Z okazji Igrzysk Europejskich, Tarnów przygotował też bogatą ofertę kulturalną dla sportowców i kibiców. W sobotę, 17 czerwca będą oni mogli w Amfiteatrze Letnim wysłuchać koncertu Orkiestry Sił Marynarki Wojennej USA „Topside” z repertuarem z Nowego Orleanu. Od 23 do 25 czerwca w Tarnowie odbywać będzie się kolejne święto miasta „Zdearzenia 2023”. W tym samym czasie będą miały miejsce m.in. finansowane z funduszy norweskich Jarmark Galicyjski i Weekendowy Festiwal Smaku. Zaplanowano także koncert Wojtka Klicha, koncert fortepianowy Weroniki Gardziel oraz pokaz plenerowy spektaklu „Apetyt na czereśnie”. W ostatni piątek czerwca odbędzie się natomiast Starówka Jazz Festiwal. Szczegółowe kalendarium opublikujemy w najbliższym czasie.