I Pływacki Memoriał im. Andrzeja Ziembowskiego.

W sobotę, 11 grudnia o godzinie 14.00 na pływalni Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbędzie się I Pływacki Memoriał im. Andrzeja Ziembowskiego. 

Wydarzenie zostanie poprowadzone w formie sztafety poświęconej tarnowskiemu paraolimpijczykowi i wieloletniemu działaczowi na rzecz osób niepełnosprawnych. Oprócz uczczenia pamięci Andrzeja Ziembowskiego, memoriałowi będzie przyświecała także integracja środowisk sportowców niepełnosprawnych i pełnosprawnych. W zawodach wezmą udział:

  • reprezentanci Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start,
  • Integracyjnego Klubu Sportowego Druga Strona Sportu Kraków,
  • Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych Start Katowice
  • oraz studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Każda drużyna składać będzie się z dziesięciu zawodników, a rywalizacja odbywać będzie się na sześciu torach.

Organizatorami zawodów są: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start oraz Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start. Honorowy patronat nad memoriałem objęli: prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski.

Andrzej Ziembowski w młodości grał w piłkę ręczną, a jego trenerem był m.in.  Stanisław Majorek. W wieku 28 lat tak niefortunnie skoczył do wody, że resztę życia spędzić musiał na wózku inwalidzkim. Był paraolimpijczykiem z Aten (2004 rok), uczestnikiem mistrzostw świata, medalistą mistrzostw Polski i Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych. W latach 2002-2020 był wiceprezesem Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start. Zasiadał w Radzie Sportu, był także konsultantem ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Tarnowa.

źródło/www.tarnow.pl