Historia Żydów tarnowskich.

W środę, 23 marca o godzinie 17.30 w Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się spotkanie z Leszkiem Hońdo, autorem książki  „Nazistowskie badania antropologiczne nad Żydami. Tarnów 1942”. Jeśli chcesz dokładnie zapoznać się z historią Żydów, którzy mieszkali w naszym mieście  oraz związaną z nią opowieścią o czasach wojny – zapraszamy w imieniu biblioteki na rozmowę. 

Można przeczytać o książce Hońdo – „Pod koniec marca 1942 roku przeprowadzono w Tarnowie badania antropologiczne mieszkających w nim Żydów. Objęły one 565 osób – chciano udowodnić, że Żydzi odróżniają się zarówno fizycznie, jak i duchowo od Niemców. Nie czekając na wyniki, które nigdy nie zostały opracowane, 10 czerwca 1942 roku naziści rozpoczęli w Tarnowie eksterminację Żydów. Książka jest próbą wydobycia z anonimowości konkretnych osób, które były przedmiotem badań antropologicznych”.  Autor jest kierownikiem Zakładu Kultury Żydów w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przewodniczącym Komisji Historii i Kultury Żydów Polskiej Akademii Umiejętności. Od lar zajmuje się on kulturą Żydów, cmentarzami żydowskimi i myślą żydowską. Autor wielu książek o właśnie tej tematyce.

Podczas wydarzenia autor opowie o swojej książce oraz odpowie na zadawane przez czytelników pytania. Będzie także możliwość zakupu dzieła. 

Wstęp jest wolny, nie ma zapisów.