Grupa “SPEED” i jej sukcesy – podsumowanie roku działalności.

Policyjny zespół ,,SPEED” – ujawnił około 50 tys. przestępstw z wykroczeniami, jakie nazbierały się w tym roku. Ich samochody służbowe to ogromna baza informacji. Każdego dnia nagrania lub fotografie wykorzystywane są do ściągania tak zwanych ,, piratów drogowych”. Przez ostatni miesiąc zostało zatrzymanych ponad 1400 praw jazdy.

źródło/www.tarnow.net.pl

Specjalna grupa ,,SPEED”  powołana została w lipcu ubiegłego, 2019 roku. Głównym jej zadaniem to przede wszystkim ściganie ,, szybkich kierowców”, niedostosowujących się do wyznaczonych prędkości. W służbie działa ponad 40 policjantów ruchu drogowego. Czujnie obserwują  i zawsze pojawiają się tam, gdzie ktoś łamie prawo/ przepisy.  W zarządzaniu pracą funkcjonariuszy pomocna jest też Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, której zadaniem jest wskazanie miejsc, gdzie mieszkańcy czują się najbardziej zagrożeni na drogach. 

Wyniki działalności jakie wylicza rzecznik KWP, są niesamowite. Przez cały rok działalności grupy, policjanci ujawnili  56 716 przestępstw oraz  wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 40 393 za nadmierną prędkość. Ponadto zatrzymali 1405 praw jazdy za przekroczenie o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. To nie wszystko, reagują również w przypadku nielegalnych zlotów i rajdów samochodowych, organizowanych na terenie małopolski. Policjanci podejmują odpowiednie czynności wyprzedzające, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom ruchu ulicznego, nie dopuszczając tym samym do stwarzania niebezpiecznych sytuacji na drogach. 

Według analiza pierwszej połowy 2020 roku to, przyczyną najczęstszych wypadków drogowych to nadmierna. Na terenie województwa małopolskiego ujawniono w sumie  2142 kierujących, którzy popełnili wykroczenie, w związku z tymi sytuacjami , zatrzymano 1994 praw jazdy, w tym 741 (35%) to sukcesy ujawnione przez grupę „SPEED”.

Iga Sady