Galicjaner Sztetl i Tarnow Jewis Reunion 2023.

W środę, 30 sierpnia, rozpocznie się Święto Ulicy Żydowskiej, czyli Galicjaner Sztetl i Tarnow Jewis Reunion 2023 – wydarzenia będą trwać przez miesiąc w dniach od 31 sierpnia do 30 września. W  programie znalazły się m.in. koncerty i spektakle, Jarmark Galicyjski, wernisaże wystaw oraz zwiedzanie cmentarza żydowskiego.

Główne obchody Galicjaner Sztetl przypadają 2 i 3 września. W sobotę (2.09) o godzinie 19.00 na płocie przy ul. Żydowskiej, odbędzie się wernisaż „Chasydzkim szlakiem” Joanny Sidorowicz. O 20.00 zaplanowano koncert pod Bimą „Baruch Band & Shomer International Musicians”. Dzień zakończy zwiedzanie z przewodnikiem cmentarza żydowskiego nocą o 22.00.

W niedzielę (3.09) odbędzie się w godzinach 9.00-13.00 Jarmark Galicyjski na tarnowskim „Burku”. Święto przeniesie się później na plac Rybny – tam o 16.00 będzie miało miejsce wydarzenie muzyczne Chóru SOLskiego “Koncert muzyki Żydowskiej”, a o 19.00 pojedynek muzyczny między Brauch Band & Shomer International Musicians a Romano Iło. Na ulicy Żydowskiej o 16.00 odbędzie się także zabawa o enigmatycznej nazwie “Ene due Rebe”.

Dniom Pamięci Żydów Galicyjskich towarzyszyć będą także koncerty, spektakle, spotkania i uroczystości, które rozpoczną się 30 sierpnia i potrwają aż do 30 września. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie uroczystość upamiętniająca likwidację tarnowskiego getta na Placu Węgierskim dnia 31 sierpnia o godzinie 14.00. Warto także dodać, że tegoroczna impreza zbiega się z 35-leciem istnienia Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela objął patronatem Święto Ulicy Żydowskiej. Organizatorem jest Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

www.tarnow.pl