Funkcjonowanie cateringów dietetycznych w Tarnowie – korzystasz?

Statystyki alarmują! Ilość osób z nadwagą i otyłością przybywa z roku na rok – można więc rzec, „tyjemy na potęgę”, a problem z wagą stał się już epidemią. Nie oszukujmy się: jest źle i dlatego najwyższy czas to zmienić. Wielu z Was na pewno zastanawia się dlaczego tak bardzo trudno utrzymać prawidłową masę ciała i co zrobić by uniknąć efektu jo-jo!? Nie łudźmy się. Kiedy nagle zauważymy, że mamy w nadmiarze 10kg trzeba sięgnąć po radykalne działanie. Udać się do specjalisty – lekarza, dietetyka, żywieniowca, wdrożyć aktywność fizyczną z pomocą trenera personalnego, a przede włączyć u siebie – motywację, samodyscyplinę i systematyczność.

Musimy wspomnieć jeszcze o bardzo ważnej kwestii – otyłość i nadwaga to nie tylko większa masa ciała, nieatrakcyjność czy tłuszczyk, ale przede wszystkim to schorzenie, które sprzyja rozwojowi licznych chorób jak, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, nowotwory, dyslipidemia, osteoporoza, schorzenia kostno-stawowe i wiele zaburzeń hormonalnych zarówno u kobiet jak i mężczyzn.  Oczywiście genetyka i czynniki środowiskowe także mają wpływ na wystąpienie tych chorób, jednak genów nie możemy zmienić, a swój jadłospis i złą dietę owszem. Zatem nie obarczajmy winą genów, zajrzyjmy do naszych lodówek i innych magicznych zakamarków w poszukiwaniu głównych winowajców otyłości, czyli tzw. słodkich i słonych przekąsek. Pokarm jest niezbędny do życia człowieka, ale wiele ludzi popada w uzależnienie. Za każdy sukces lub porażkę serwuje sobie jakiś smakołyk. Tylko dlaczego jest to pączuś oblany lukrem, tabliczka czekolady albo fast food z ekstra tłustym sosikiem (nie pierwszej świeżości!). Może zamiast tego spróbujemy samodzielnie wykonać słodki deser na bazie świeżych lub suszonych owoców, miodu i bakalii, bądź przygotujmy warzywno-owocowy koktajl pełen witamin i minerałów.

Pamiętajmy – w przypadku, gdy masa ciała staje się niebezpieczna, udajmy się do dietetyka, który w wywiadzie sprawdzi nasze nawyki i oceni stan odżywienia przy użyciu analizatora. Warto mieć przy sobie także podstawowe wyniki aktualnych badań laboratoryjnych (morfologia, lipidogram, glukoza, TSH). Na pierwszej wizycie tzw. poznawczej specjalista również wskaże błędy, postara się zmotywować, przekaże cenne informacje co do zmiany stylu życia i zaproponuje wstępne modyfikacje w sposobie żywienia. Możesz zdecydować się na indywidualny jadłospis lub rozpisanie zaleceń żywieniowych, zgodnym ze swym zapotrzebowaniem energetycznym i z wyznaczeniem kolejnego terminu wizyty w celu sprawdzenia rezultatów. Ale…

Istnieją również tak zwane cateringi dietetyczne, które zapewniają całodzienne wyżywienie. Odwiedzając takie miejsce również spotkasz dietetyka, który dobierze właściwy dla Ciebie zestaw o odpowiedniej kaloryczności. W Tarnowie także możemy skorzystać z tego typu usług, które coraz bardziej cieszą się popularnością wśród zapracowanych mieszkańców naszego miasta.

Catering „Apetyt na Zdrowie” mający siedzibę w Tarnowie przy ulicy Czarna Droga 52d., funkcjonuje od 2014r. Firma ta proponuje następujące rodzaje diet: redukcyjne, dla sportowców, wegetariańskie, o niskim indeksie glikemicznym, bezglutenowe oraz bez laktozy. W zależności od zapotrzebowania energetycznego można wybrać zestaw w następujących kalorycznościach: 1200kcal, 1400kcal, 1500kcal, 1700kcal, 2000kcal, 2200kcal, 2400kcal, 2700kcal, 3000kcal, 3500kcal. Wówczas gdy zamówiony zostanie zestaw, wizyta u dietetyka jest darmowa.

Przy ulicy Dworcowej 3. powstał w 2018r. catering „Barwy zdrowia” . Ma on w swojej ofercie 3 rodzaje diet –  optimal, sport i  wege. W zależności od tego jaki z nich wybierzemy, dietetyk dobierze właściwą kaloryczność. Optimal można zamówić w 3 wartościach energetycznych: 1200kcal, 1500kcal, 2000kcal. Sport: 2500kcal, 3000kcal, 3500kcal,
a zestaw wege, bez glutenu lub bez laktozy zamówić można w wersji 1200kcal, 1500kcal, 2000kcal. W przypadku gdy decydujemy się na miesięczny jadłospis, spotkanie z dietetykiem otrzymujemy w gratisie. Dowóz posiłków również jest darmowy na terenie Tarnowa oraz w miejscowościach oddalonych o 20 km od miasta, a więc do Zakliczyna, Brzeska i Tuchowa.

 Inną dość popularną firmą oferującą posiłki od 2017r. jest catering Fit Paczka”, którego siedziba znajduje się w Tarnowie przy ulicy Mościckiego 29. Rodzaje diet, które są dostępne w tym miejscu to: bezlaktozowa, bezglutenowa, wegetariańska i o niskim indeksie glikemicznym. Również podaż energetyczna zestawów jest podobna co do powyższych firm, czyli: 1200kcal, 1500kcal, 1700kcal, 2000kcal, 2500kcal, 2700kcal, 3000kcal. Fit Paczka” dostarcza swoje posiłki do mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej, Żabna, Bochni, Brzeska, Tuchowa, Pilzna i Dębicy.

Tarnowianie mogą także liczyć na tak zwane sieciowe cateringi dietetyczne, do których należą: Dietering, Dietific, Fit Bite,  Happy Diet, Pomelo Food Company, czy Zdrowa zupa. Bardzo ciekawą alternatywą jest także propozycja firmy Zdrowy Projekt, gdyż jej posiłki można spotkać w licznych sklepach spożywczych. W ofercie znajdują się różnorodne sałatki, naleśniki, tarty, musy owocowe, puddingi, a także straciatella. Jest to dobry pomysł na urozmaicenie przekąski w pracy lub gdy brakuje nam czasu, aby przygotować obiad w  domu.

Zapewne ważną kwestią dla kupującego jest cena. Koszty zestawów dziennych w powyższych cateringach uzależnione są od rodzaju diety, kaloryczności, a także od czasu na jaki zamawiamy dietę (im dłuższy czas tym tańszy jest catering). Jednak musimy liczyć się z większym wydatkiem w porównaniu do tego jaki przeznaczamy na samodzielne gotowanie. Tu zyskujemy dodatkowy czas dla siebie, bo przygotowanie posiłku „ktoś” wykonuje za nas. Dlatego gdy jesteśmy zapracowani, cateringi stanowią dobre rozwiązanie. Jeszcze na koniec warto zaznaczyć, że dania jakie otrzymujemy uwzględniają dostarczanie odpowiedniej, bo dostosowanej dla nas ilości składników odżywczych, w tym witamin i minerałów.
Z rozmowy z osobami, które korzystały lub korzystają wciąż z tego rodzaju serwisów żywieniowych wiem, że jakość produktów spożywczych, surowców jest dobra, a posiłki smaczne. Jeśli nie jesteś zdecydowany, pamiętaj, że w każdym z cateringów można zamówić zestaw testowy, aby spróbować czy dany catering sprosta Twoim wymaganiom.

 

Autor: mgr dietetyki klinicznej Magdalena Kwaśniak