Fascynująca lekcja historii ponad 200 metrów pod ziemią.

Niewiele jest miejsc, gdzie duch przeszłości nie ustępuje duchowi współczesności, a pozwala mu żyć w pełnej symbiozie. Do takich niezwykłych punktów na mapie Polski należy Kopalnia Soli Bochnia — najstarsza w naszym kraju. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Działalność turystyczna prowadzona nieprzerwanie od lat 90. XX wieku spowodowała, że kopalnia stała się nowoczesnym centrum otwartym na zwiedzających, a przede wszystkim wycieczki szkolne. Gdzie, jak nie w tętniącym przeszłością miejscu, uczniowie lepiej poczują smak życia sprzed wielu stuleci?

Zwiedzanie kopalni w Bochni sposób na integrację i edukację poprzez zabawę

Wycieczka szkolna zawsze jest dla uczniów najbardziej ekscytującym i wyczekiwanym momentem. Nic dziwnego, to właśnie wtedy mogą odpocząć od szkolnych ław i poprzez zabawę oraz integrację odkryć coś nowego.

Bocheńska kopalnia w swojej ofercie posiada wiele opcji pobytów i zwiedzania, które pozwalają zrealizować niemal każdy spośród wymienionych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu celów organizowania krajoznawstwa i turystyki od poznawania krajobrazu, zabytków i historii poprzez poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia do  podnoszenia sprawności fizycznej i poprawę stanu zdrowia.

Oferta obejmuje aż 5 programów edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci ze szkół podstawowych i grę integracyjną dedykowaną starszym uczniom. Wśród propozycji znalazły się programy zarówno dotyczące pracy w kopalni, jak i jej historii.

Pobyty edukacyjne w kopalni są tak zaplanowane, aby uczyły i bawiły, wzbudzając w uczniach ciekawość. Dzieci mogą usłyszeć charakterystyczne dla kopalni dźwięki, poczuć klimat pracy w takim miejscu, a także dotknąć ścian i zabrać ze sobą pamiątkę.

Atrakcje, które budzą ciekawość

Liczne badania i obserwacje psychologów udowadniają, że zabawa jest naturalnym sposobem działania uczniów do lat wczesnoszkolnych. To właśnie podczas zabawy dzieci wykazują cechy, które potem jako dorośli cenimy najbardziej: kreatywność, skupienie, zaangażowanie. Podobnie jest w przypadku starszych uczniów. Dla nich formy gier integracyjnych stanowią odskocznię od codziennych lekcji i wzbudzają ciekawość — potrzebną, by rozwijać w sobie pasję do zdobywania wiedzy.

Na terenie bocheńskiej kopalni nie brakuje atrakcji, dzięki którym dzieci odkryją nieznany i fascynujący dla nich świat. Największa z nich to unikalna na skalę światową przeprawa łodzią przez komorę zalaną solanką. Uczniowie mogą również skorzystać z podziemnej kolejki przygotowanej specjalne dla turystów oraz boiska, placu zabaw. W kopalni panuje wyjątkowy mikroklimat, dlatego warto pomyśleć o dłuższym pobycie i skorzystać z oferty noclegu. Dopiero w takim miejscu przysłowie „sen to zdrowie” nabiera znaczenia.

Niezbędnik zwiedzającego

W kopalni obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów dla grup zorganizowanych (od 15 osób), aby każdy uczeń mógł bezpiecznie i w pełni skorzystać z przygotowanych atrakcji. Bezpłatny pobyt przysługuje jednemu opiekunowi na dziesięcioro uczniów oraz kierownikowi wycieczki. Bocheńska kopalnia zaprasza również dzieci z niepełnosprawnościami, które nie mają przeciwwskazań do zjazdu pod ziemię. Dokonując rezerwacji, należy poinformować, że w grupie są osoby niepełnosprawne.

Temperatura na trasach to około 15 stopni, więc trzeba pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży. Czas trwania programu edukacyjnego wynosi 4 godziny, jednak przygotowane są także krótsze trasy, np. multimedialna, w przypadku, której pobyt trwa 3 godziny.

Dla uczniów zwiedzanie kopalni jest żywą lekcją historii, którą chłoną wszystkimi zmysłami. Dzięki interaktywnym wystawom w pamięci dzieci na dłużej pozostają przedstawione informacje, udowadniając, że nauka może być fascynującą przygodą. Nie sposób, więc nie wybrać oferty odpowiedniej dla swoich uczniów.

 

ZADZWOŃ DO NAS!

14 692 67 52, 14 692 67 54,

biuro@kopalnia-bochnia.pl

www.kopalnia-bochnia.pl