Czwartoligowcy zarobią na wychowywaniu piłkarzy

Nadchodzący sezon otwiera nowe możliwości dla piłkarskich klubów występujących w czwartej lidze. Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zdecydował, że na piątym szczeblu rozgrywkowym będzie obowiązywał Pro Junior System, czyli program finansowego wsparcia drużyn stawiających na młodych zawodników. To szczególnie ważna informacja dla zespołów z naszego regionu, ponieważ po spadku Unii nie mamy przedstawiciela w wyższej niż IV liga klasie piłkarskiej.

Pro Junior System został zapoczątkowany w 2016 r. Polega on na przyznawaniu punktów za minutę występu młodzieżowca lub wychowanka (w tym przypadku minuty mnożone są razy 2) na murawie podczas meczu ligowego bądź reprezentacyjnego. Zawodnik musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz 5 meczów w rozgrywkach ligowych, aby spędzony przez niego czas na boisku został uwzględniony w punktacji końcowej – te dwa warunki muszą zostać spełnione łącznie. Zgodnie z definicją:
Młodzieżowiec to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy. Podczas sezonu 2018/19 będą zatem brani pod uwagę piłkarze urodzeni w roku 1998 lub młodsi.

Wychowanek – młodzieżowiec, który jest zarejestrowany w klubie, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12. rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 12. rok życia) i 21. rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 21. rok życia). Przerwa rozumiana jest jako okres, gdy zawodnik nie był zarejestrowany w żadnym klubie lub był szkolony w innym klubie na zasadzie transferu definitywnego bądź wypożyczenia.

Suma punktów zdecyduje o miejscu w klasyfikacji, która tworzona jest dla każdego województwa. Trzeba, więc pamiętać że małopolska w IV lidze ma 32 zespoły podzielone na dwie grupy: wschodnią i zachodnią. Premię finansową otrzyma pięć najlepszych klubów. Zwycięzca zainkasuje 35 000 zł, a kolejne ekipy: 25 000, 20 000, 15 000, 5 000. Warunkiem koniecznym, aby partycypować w podziale tych pieniędzy jest uniknięcie degradacji.