Co z tymi ślubami i weselami?!

Od 6 czerwca 2020 roku można organizować śluby i wesela do 15 osób, bez konieczności zakładania przez najbliższych maseczek – takie zmiany i regulacje związane z IV etapem odmrażania gospodarki podano podczas konferencji prasowej rządu.

Wprowadzono nowe zasady dostosowane do rygoru sanitarnego dotyczące wesel i ślubów. Premier Mateusz Morawiecki informuje, że celem wdrożenia nowych obstrzeń było zmniejszenie liczby zakażeń w Polsce tak, by nie przeciążyć lekarzy i całej służby zdrowia. Epidemia koronawirusa w Polsce została opanowana i obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej,które wpłynęły na zniesienie kolejnych ograniczeń.

Regulacje dotyczące organizacji wesel.

  • Liczba gości podczas uroczystości ślubnej będzie wynosić do 150 osób.
  • Para młoda będzie zobowiązana  do zebrania  informacji na temat zdrowia swoich gości, by w razie zakażenia przekazać te dane do sanepidu w celu ułatwienia dotarcia do osób z grupy ryzyka.
  • Należy zachować środki ostrożności, które już wcześniej były rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia, dotyczy to dezynfekcji obiektów – ozonowania.
  • Zniesienie nakazu nosze cznia maseczek przez weselników

Informacje o ciągłym wstrzymaniu, uruchomienia gastronomii od 18 maja zelektryzowała branżę ślubną. Podstawowe pytanie – czy są szanse dla przyszych państwa młodych czekających w napięciu na wiadomość o możliwości organizacji wesela w najbliższym czasie, gdy Ministerstwo Zdrowia w dalszym ciągu nie rekomenduje spotkań w dużym gronie. Dla 118 tysięcy par i usługodawców branży weselnej, które planowały ślub między marcem a wrześniem odpowiedź jest istotna. 

Na stronie internetowej – PlanujmeyWesele.pl zarejestrowało się :

  • 131 496 restauracji jak i placówek gastronomicznych,
  • 86 340 hoteli oraz podobnych obiektów gdzie można sie zakwaterować.

Ze ślubów i wesel utrzymuje się także wiele innych działalności: fotografowie, wideokamerzyści, zespoły muzyczne, DJ-e, dekoratorzy, floryści, firmy cateringowe, Wodzireje, drukarnie. Dla nich to takżę okres martwy, zastojowy i bardzo niepewny. 

W KOŚCIELE WIĘCEJ OSÓB :

Z majowego ślubu sakramentalnego zrezygnowało już wiele par, choć w mszy św. na każde 10 m kw. powierzchni kościoła przypadać ma jeden wierny. Ślub kościelny wymaga jednak przygotowania w ramach cyklicznych kursów przedmałżeńskich. Dotychczas w określone dni spotykali się młodzi w małych grupach – obecnie takie spotkania nie są dopuszczalne. Ale niektóre parafie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, prowadząc spotkania indywidualne.

 W URZĘDZIE :

Liczba osób, które mogą wziąć udział w uroczystości zawarcia małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego, została ograniczona do zaledwie pięciu. W ceremonii biorą więc udział jedynie młodzi i świadkowie. Urzędy także podlegają przepisom – trzeba przeliczać metry kwadratowe powierzchni miejsca i systematycznie dezynfekować pomieszczenia. Wszystko odbywa się bez podawania ręki, z zachowaniem koniecznego dystansu. Uczestnicy ślubu muszą mieć zasłonięte twarze i jednorazowe rękawiczki. O oprawie muzycznej, robieniu zdjęć, czy kręceniu filmu nie ma mowy. Wielu nowożeńców decyduje się jednak na transmisję live – znajomi, choć na ślub przyjść nie mogą, towarzyszą młodym, oglądając ślub „na żywo”.

Dokumenty :

Jeden z biskupów przypomniał słusznie, że „(…) W przypadku przełożenia ślubu, pamiętać należy o ważności dokumentów: metryka chrztu i dokument USC – 6 miesięcy, protokół przedmałżeński – 1 rok.