38. Karpacki Wyścig Kurierów już końcem sierpnia!

 

                             TARNOW – KARPACKI WYSCIG KURIEROW 2020, fot. M.Stańczyk

W dniach od 29 do 31 sierpnia zostanie rozegrana 38. edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów, który jest jednym z najważniejszych wyścigów dla młodych kolarzy do lat 23, a w tym roku jego trasa będzie przebiegać wyłącznie na terenie naszego kraju. Tegoroczne wydarzenie sportowe składać się będzie się z prologu oraz trzech etapów, a na starcie stanie aż 26 ekip z całego świata, czyli łącznie 140 zawodników. 

Wyścig rozpocznie 29 sierpnia w Baranowie Sandomierskim a dokładnie od 4 kilometrowego prologu ulicami Połańca. Pierwszy etap ze wspólnego startu odbędzie się 30 sierpnia na trasie Tarnów – Ciężkowice i wyniesie 140 km. Na zakończenie będzie to etap na trasie Muszyna – Niedzica Zamek liczący 130 km, który rusza dnia następnego, a więc 31 sierpnia. Tarnowski etap wyścigu rozpocznie się na terenie Kantorii i obejmuje on niemal wszystkie miasta i gminy Ziemi Tarnowskiej, przejedzie m.in. przez: Skrzyszów, Ryglice, Szerzyny, Tuchów, Pleśną, Zakliczyn, Gromnik i oczywiście Ciężkowice. 

Warto wspomnieć, tytułem wstępu, że to wydarzenie nazywane było jako Wyścig Szlakiem Kurierów Beskidzkich i  narodziło się w 1975 roku w Tarnowie, a więc to nasze miasto jest głównym pomysłodawcą tych zawodów sportowych, które co roku gromadzą na starcie całe peletony przyszłych mistrzów. To właśnie od tych spotkań na trasie rowerowej, swoje  kolarskie szlify zdobywali: amatorski mistrz świata i pierwszy polski zawodowy mistrz świata na torze, Lech Piasecki, najlepszy „góral” Tour de France, brązowy medalista olimpijski, Rafał Majka czy też ubiegłoroczny triumfator Tour de France, Słoweniec Tadej Pogačar. Karpacki Wyścig Kurierów – a właściwie Carpathian Couriers Race in memory of Wacław Felczak – tak brzmi pełna i oficjalna nazwa imprezy, jest uznawany obok francuskiego Tour de l’Avenir i włoskiego Giro Baby jednym z najtrudniejszych sprawdzianów dla kolarzy.

źródło/www.it,tarnow.pl/www.tarnow.pl