Wernisaż-finisaż Andrzeja Grabowskiego – wystawa malarstwa „ResHarmonica”

W dniu 28 czerwca w siedzibie Muzeum przy Rynku 3 odbyło się kolejne fascynujące spotkanie ze sztuką. Zorganizowany wernsaż-finisaż był pierwszym tego typu wydarzeniem w historii galerii „Piwnica pod Trójką”. Został poświęcony dziełom polsko-amerykańskiego artysty malarza Andrzeja Grabowskiego oraz jego wystawie „ResHarmonica”, obejmującej ponad 40 wybranych obrazów autora.

Rozpoczęcie spotkania nastąpiło o godzinie 18:00. Od tego momentu wszyscy przybyli goście mogli przez cztery godziny podziwiać prace malarskie Andrzeja Grabowskiego, a także włączyć się w dyskusję z samym autorem prezentowanych dzieł, który poza malarstwem jest znany również jako grafik, scenograf, kurator oraz edukator artystyczny.

Artysta ma na swoim koncie 11 wystaw indywidualnych i 55 wystaw zbiorowych w Polsce, w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Był także kuratorem 55 plenerów i wystaw malarskich, odbywających się zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Tworzył również liczne kostiumy oraz scenografie dla krakowskiego Teatru Tańca Silva Rerum, a także wielu instytucji w USA. Autor był absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, a następnie studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie ukończył także Podyplomowe Studium Scenografii ASP. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych szkolił się na uniwersytecie Hunter College, Graphic Design & Photography w Nowym Jorku.

W chwili obecnej Andrzej Grabowski zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Nie obca mu jest jednak grafika komputerowa oraz wspomniana edukacja artystyczna. Podczas wernisażu artysta prezentował nie tylko dzieła malarskie, wchodzące w skład wystawy „ResHarmonica”, ale także instalację zatytułowaną „Po wieczerzy”. Sama wystawa jest swoistym odwzorowaniem emocji autora, jego formy poznawania zarówno świata, jak i samego siebie. Artysta, wychodząc z założenia, że sztuka powinna ogłuszać i skłaniać do licznych refleksji, w swojej pracy wykorzystuje autorską mieszankę różnych technik malarstwa, stosując tym samym połączenie tradycyjnych oraz nowoczesnych metod warsztatowych.

Przygotowując tarnowski wernisaż, wzbogacił go o występ duetu muzycznego małżeństwa Sylwii i Mariusza Lorence – wybitnej flecistki oraz uzdolnionego pianisty, którzy specjalnie na to wydarzenie wybrali muzykę wpisującą się w klimat prezentowanych dzieł malarskich. Tym sposobem przybyli goście mogli zapoznać się bliżej z pracami Andrzeja Grabowskiego, delektując się przy tym wspaniałą, nastrojową muzyką oraz możliwością rozmowy z każdym ze wspomnianych artystów.

Finisaż wystawy nastąpił o godzinie 22:00, jednak przyjemna atmosfera wieczoru oraz wspomnienia ze spotkania zapewne na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy, chociaż na chwilę zdecydowali się odwiedzić wieczorny wernisaż.

Jagoda Dudczak