W świecie fasonikowej mody

Pałac Młodzieży jest jedną z tych placówek, która rozwija zdolności młodych ludzi.Znajdziemy tam wiele działów, do których dzieci i młodzież mogą się zapisać. To samo dotyczy pracowni Kroju i Szycia – „Fasonik”, prowadzoną przez Panią Annę Szpalę. To w niej młode dziewczęta i chłopcy uczą się projektować oraz szyć własne stroje. Zainteresowanych jest wielu, od najmłodszych ze szkoły podstawowej po uczniów szkół średnich.

Każdego roku prowadząca pracownię organizuje sesję zdjęciową dla swoich podopiecznych. Nie tylko załatwia fotografów, ale także maluje i czesze dziewczyny, by ładnie prezentowały się na zdjęciach. Co roku projektowany jest fasonikowy kalendarz, gdzie umieszczane są zdjęcia z sesji. Następnie organizowany jest Wernisaż. Przygotowania do tego dnia co roku trwają kilka tygodni, ponieważ oprócz wystawy fotografii organizowany jest pokaz mody. Modelki, które są wychowankami pracowni, uczestniczą w cotygodniowych próbach. Pani Anna dobiera muzykę i sama wymyśla sposób prezentacji dziewcząt. Dzięki obecności jedynego modela te pomysły bywają bardzo zróżnicowane.

Piątek, 1 lutego br., był jednym z tych dni w roku, podczas których wychowankowie pracowni prezentowali swoje ręcznie uszyte arcydzieła. Kolejny raz poczęstunkiem zajęła się Piekarnia Anka, która oferowała wiele różnych darmowych smakołyków. Na wernisażu fotografii można było zobaczyć wiele projektów, w tym także Anety Przydział i Patrycji Kwaśniak. Obecnie studiują one projektowanie na Wyższych Uczelniach. Obie mają bardzo duże osiągnięcia w tej dziedzinie.

Podczas wydarzenia miały miejsce trzy pokazy. Pierwszym z nim był pokaz sukienek, z której każda została własnoręcznie uszyta. Dziewczyny (każda z odmiennie wykonaną fryzurą) pięknie prezentowały się na wybiegu. Stylizacjami fryzur zajęły się uczennice uczące się fryzjerstwa. Wszystkie modelki miały także wyraziste makijaże, podkreślające oczy.

Podczas kolejnego pokazu zaprezentowano płaszcze. Zadziwił on widzów nietypowym przedstawieniem. Kroki stawiane synchronicznie przez modelki i modela przyciągały uwagę. Było to spowodowane doskonałym dopasowaniem choreografii do muzyki. Dzięki temu była możliwość dokładnego przyjrzenia się prezentowanym wierzchnim okryciom.

Ostatni,najbardziej ożywiony i nietypowy był pokaz cosplay. Każda modelka i model prezentowali inną postać. Stroje, często inspirowane anime, przedstawiały „słodkie” bądź całkiem odmienne od tego określenia bohaterki. Kolorowe włosy i przebrania idealnie oddawały nietypowość japońskiej kultury.

Pomiędzy pokazami na scenie występowali wokaliści z pracowni Małgorzaty Boruch. Można było zobaczyć także dziewczyny, które zakwalifikowały się do programu The Voice of Poland Kids. Oprócz doskonałych, młodych wokalistów wystąpiła także para taneczna, która profesjonalnie zaprezentowała trzy wspaniałe tańce.

Uczestnicy wydarzenia byli zachwyceni. Doskonała organizacja i profesjonalnie przygotowany pokaz został nagrodzony pozytywnymi komentarzami i gromkimi brawami. Panią Annę Szpalę pochwalono za nietypowy pomysł prezentacji płaszczy.

Na kolejny pokaz Sztuki Mody trzeba poczekać kolejny rok. Wielu twierdzi, że na takim wydarzeniu warto być obecnym.

Anna Hajduk