Otwarcie wystawy „Wzory w kwadracie zamknięte – ceramiczne zdobienia wnętrz z przełomu XIX i XX wieku”.

Dnia 20.09.2021 r. o godzinie 18.00, w Siedzibie Muzeum, Rynek 3, odbędzie się wernisaż wystawy „Wzory w kwadracie zamknięte –  ceramiczne zdobienia wnętrz z przełomu XIX i XX wieku”.

W sieniach tarnowskich kamienic zachowało się do dziś wiele XIX- i XX-wiecznych okładzin ceramicznych ścian i posadzek. Sprowadzano je z fabryk monarchii Austro-Węgierskiej i z Niemiec ponieważ w dawnej Galicji nie istniały fabryki takich okładzin. Materiały te, tworzone niegdyś maszynowo, nierzadko w milionach egzemplarzy, zdobione fantazyjnymi wzorami, dotrwały do naszych czasów, choć po latach użytkowania są mocno zniszczone.

Wystawa w Muzeum Okręgowym w Tarnowie łączy w sobie historię tarnowskiego przemysłu z historią europejskiego designu. Oprócz kolekcji własnej autorka Agnieszka Partridge pokazała także jak kształtował się tutejszy przemysł materiałów budowlanych i ceramicznych, kto brał udział w jego rozwoju, co pozostało z bogatych ceramicznych wystrojów tarnowskich kamienic, kościołów i szkół, jak bogatą ornamentykę reprezentują te artefakty. Dopełnieniem kolekcji ceramiki są rachunki zakładów budowlanych, wzorniki fabryk ceramicznych oraz reklamy w postaci przycisków do papieru, bloczków ceramicznych, popielniczek. Oprócz kolekcji autorskiej, eksponaty pozyskano ze zbiorów kolekcjonerów prywatnych (Marek Tomaszewski, Robert Kozłowski) oraz zasobów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Ważnym punktem wystawy są fotografie ceramicznych wystrojów wnętrz z terenu Tarnowa.           

Wystawa jest jednym z pierwszych w Polsce pokazów tego typu ceramiki, z pewnością pierwszym gromadzącym tak bogaty zbiór ceramiki z różnorodnych fabryk oraz próbą zaakcentowania znaczenia ceramiki architektonicznej, jako ważnej gałęzi europejskiego dziedzictwa, ogniwa łączącego XIX-wieczną myśl techniczną z historyzującą ornamentyką.

Wystawa otwarta do końca grudnia 2021r.

Ewelina Kuboń, specjalista ds. promocji