Mościce mam w sercu. Tworzymy archiwum życia codziennego.
Zapraszamy do tworzenia archiwum życia codziennego dawnych Mościc! Podziel się wspomnieniami i zdjęciami z rodzinnych albumów. W tym roku, w czerwcu, dzielnica Mościce obchodzi swoje 91. urodziny. Z tej okazji poszukujemy dawnych zdjęć i opowieści związanych z mieszkańcami, wydarzeniami i życiem codziennym w Mościcach – dawnym mieście przyfabrycznym.
Dzięki Waszym zdjęciom i wspomnieniom chcemy przenieść się do Mościc dawnych lat i pokazać wyjątkowość tego miejsca. Zbieramy wspomnienia: o ludziach, którzy zapadli w pamięć, wydarzeniach, które okazały się ważne dla mieszańców, a nie pisano o nich w gazetach. Zbieramy wspomnienia o miejscach, które już nie istnieją. Interesują nas drobiazgi, detale, zakątki, wydarzenia związane z Mościcami. Poszukujemy zdjęć ukazujących dawne wydarzenia, place budowy, życie sąsiedzkie, zabawy, zajęcia dzieci i dorosłych.
Podziel się z nami swoimi zdjęciami i opowieściami! Można to zrobić na kilka sposobów: przynieś zdjęcia do Centrum Sztuki Mościce, przyjdź i opowiedz nam swoje wspomnienia lub opisz je w formularzu online dostępnym:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeZAxTpzJRBYwYbOiukzSifGvxS-63Yxn3JO0a3IGtB3x2i2A/viewform
Zanim się spotkamy – umów się: zadzwoń albo napisz.
Punkt przyjmowania archiwaliów: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1, pokój 27
Umów się na spotkanie: tel. 14 633 46 15, 14 633 46 21 lub poprzez mail: edukacja@csm.tarnow.pl
Zespół projektowy: Anna Banach, Dorota Omylska-Bielat (koordynacja merytoryczna), Anna Sadowska, Anna Świętek.
Więcej informacji o projekcie (w godz. pon. – pt. 9.00 – 15.00) tel. 536 539 755
Co zrobimy z fotografiami:
Wybrane zdjęcia z Waszych albumów przełożymy na wersję cyfrową. Zrobimy z nich wystawę plenerową, ogólnodostępną w przestrzeni Mościc i wydamy publikację. Planowo wystawa ma być zaprezentowana podczas 91. urodzin Mościc, 27 czerwca 2021 roku.
Co zrobimy ze wspomnieniami?
Wybierzemy najciekawsze frazy z nadesłanych propozycji wspomnień (z formularza). Ułożymy je w całość i zredagujemy stylistycznie. Przygotowany materiał zaistnieje w formie książki. Będą nas interesować spontaniczne, krótkie zdania, przy czym muszą one być związane z Mościcami, np.: Pamiętam, że dyrygent Abratowski zawołał mnie kiedyś, jak wracał po próbie orkiestry późnym wieczorem. „Ty, kudłaty! Chodź no tu!” Jak przyszedłem, złapał mnie za moją kręconą czuprynę i kazał się prowadzić do domu, po kładkach, żeby nie wpaść w błoto.”
Idea i cel projektu
Mościce są dzielnicą Tarnowa, posiadającą odrębną, charakterystyczną historię. Chcemy zachować od zapomnienia historie i zdjęcia codzienności, które nie występują w oficjalnej narracji historycznej i książkach, są jednak równie ważne i godne zachowania. Jak Mościce wyglądają we wspomnieniach? Jakie postacie, zdarzenia, miejsca wyłaniają się z pamięci? Projekt uda się tylko dzięki dobrej woli i zaangażowaniu obecnych i byłych mieszkańców Mościc, niejednokrotnie pasjonatów tematu. Im więcej zdjęć i wspomnień zbierzemy, tym obraz dawnych Mościc będzie barwniejszy. Wielogłosowa opowieść jest cenniejsza niż pojedyncza narracja
Centrum Sztuki Mościce