Katedralna będzie musiała poczekać

Na odcinku pomiędzy ulicą Kapitulną a Rynkiem zostały odnalezione ludzkie szczątki. O znalezisku natychmiast poinformowano konserwatora zabytków i archeologa. W poniedziałek, 18 marca, na placu budowy przeprowadzono wizję lokalną, w której uczestniczyli przedstawiciele urzędu konserwatorskiego, nadzoru archeologicznego, a także firmy Anko, wykonawcy inwestycji, i Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Rozpoczęty w minioną środę, 13 marca, remont ulicy Katedralnej został wstrzymany do odwołania. Uznano, że szczątki pochodzą najprawdopodobniej z znajdującego z cmentarza, który przed wiekami znajdował się w pobliżu tarnowskiej katedry. Przeprowadzone badania mają potwierdzić istnienie cmentarza i określić głębokość jego położenia względem nawierzchni ulicy Katedralnej. W tym celu archeolodzy muszą wykonać tzw. wąskoprzestrzenny wykop. Po ogłoszeniu wyników badań zostanie podjęta decyzja o wznowieniu prac, a także o ewentualnym przeprojektowaniu przekroju drogi. A zatem opracowany projekt modernizacji tej ulicy może ulec nawet radykalnym zmianom.  

Przypomnijmy, że przebudowa ulicy Katedralnej obejmuje wykonanie nowej podbudowy pod pasem jezdnym i chodnikami, wymianę odwodnienia i położenie nowej nawierzchni na długości ok. 775 metrów kwadratowych jezdni i przeszło 580 metrów kwadratowych chodnika. Szacowany koszt inwestycji wynosi ok. 3 miliony złotych.

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej UMT