TO-POLSKI TARNÓW NASZE LATA ’90. -PONOWNE OTWARCIE-

To wydarzenie się już zakończyło

-PONOWNE OTWARCIE-

-ZAPRASZAMY. PRZYJDŹ I BEZPIECZNIE OBEJRZYJ WYSTAWĘ-

Istnieje możliwość odwiedzenia wystawy, również po wcześniejszej rezerwacji terminu.
Rezerwacje prosimy składać telefonicznie – 14 6 888 888.

TO-POLSKI TARNÓW to wirtualna opowieść o Polsce w latach 90. XX w. na przykładzie miasta Tarnów, leżącego w południowej części kraju, u stóp Góry Św. Marcina, którym zachwycał się pisarz Roman Brandstaetter, gdzie urodził się Generał Józef Bem, gdzie ostatnie dni spędził genialny wynalazca Jan Szczepanik…

Polska tamtych lat to szczególny okres w dziejach naszej Ojczyzny. To początki kształtowania się państwa po upadku komunizmu, powrót do nazwy Rzeczpospolita Polska, przywrócenie korony Orłu Białemu w godle. To czas przywracania do normalności tego wszystkiego, co przez pół wieku dominacji obcego, nie chcianego przez Polaków systemu politycznego było wypierane, wypaczane i wyszydzane przez władze socjalistycznej Polski. Lata 90. XX w. to powrót państwa w dawnym wymiarze – z Sejmem, Senatem, Urzędem Prezydenta Rzeczypospolitej, ale to także czas dynamicznych zmian i tworzenia samorządu lokalnego.

Samorząd – najbliższa obywatelowi władza, która tworzy lokalne prawo, która przygląda się obywatelowi i która jest przez obywateli poddawana surowej wyborczej ocenie. Od tamtych chwil, od pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce mija w tym roku 30 lat! Nasza wystawa to – na przykładzie Tarnowa – wycinek z obrazu Polski tamtych dni ; jacy byliśmy, jak wyglądaliśmy, gdzie mieszkaliśmy, jak spędzaliśmy czas wolny, jak wyglądało nasze otoczenie, życie codzienne i święta.

To jeszcze czarno biały świat postkomunistycznej Polski, która błyskawicznie zyskiwała swoją głębię ostrości, wychwytywała półcienie i zyskiwała z miesiąca na miesiąc , z dnia na dzień kolory. To nasz świat w dokumencie Pawła Topolskiego – rocznik 1971 który przygląda się Polsce, miastu i światu oraz sobie samemu – rosnącemu z młodości w dojrzałość.

Nasz projekt to interaktywna prezentacja życia Polaków u początków tworzenia III RP ciekawie zilustrowana zdjęciami obyczajowymi, portretami osób znanych i przechodniów, zjawisk i przedmiotów, budynków i planów urbanistycznych. Świetnie wsparta muzyką młodzieżową tamtej epoki – piosenkami, których wtedy słuchaliśmy wszyscy. O tym jak bardzo udało nam się oddalić od tamtej epoki świadczą nie tylko czarno białe fotografie autora – obrazy Polski zaniedbanej i szaro burej. To co zaskakuje najbardziej to identyczna atrakcyjność tych zdjęć pod względem historycznym, jak tych pocztówek sprzed 100 lat, koloryzowanych i publikowanych w dziesiątkach albumów. Tyle, że tutaj zamiast lukrowych autobusów i tramwajów, wież kościelnych i ratuszowych – codzienna szarość ulicy a w tej szarości Ja, Ty – nasze wzloty i upadki, nadzieje, wybory, nasze miłości, nasze dzieci – wielka nadzieja na nowy czas.

 

 

 

Źródło: www.kultura.tarnow.pl/wydarzenia/2021-02/