Dziś wspominamy tych, którzy odeszli.

Dziś Dzień Zaduszny, w tradycji polskiej czas, kiedy wspominamy naszych zmarłych bliskich. Ale częstokroć wśród wspominanych są ci, których może nie znaliśmy nawet osobiście, ale zapisali się w naszej pamięci ze względu na swoje zasługi. Przypomnijmy więc znanych i zasłużonych tarnowian i mieszkańców regionu, którzy w mijającym roku odeszli do wieczności…

Ksiądz Profesor Michał Bednarz – znany biblista, egzegeta i tłumacz Pisma Świętego, jeden z tych, którzy tłumaczyli teksty dla bardzo popularnej „Biblii dla Kobiet”, wydanej przez Edycję Świętego Pawła. Wspaniały przewodnik po Ziemi Świętej, o której opowiadał z pasją i miłością, wychowawca pokoleń tarnowskich teologów, wykładowca radiowego studium biblijnego RDN, człowiek dobry, skromny, ciepły i serdeczny. Mało kto wie, jak wielkie zasługi położył wczasach stanu wojennego, organizując pomoc dla internowanych i ich rodzin. Osobiście zawoził paczki do miejsc internowania, przekazywał korespondencję, pocieszał i podnosił na duchu. Urodzony w Skrzyszowie w roku 1939, zmarł w Tarnowie 29 sierpnia roku bieżącego.

Edward Brzostowski – związany z Dębicą, znany tam powszechnie. To on doprowadził dębicki Igloopol do rozkwitu. Burmistrz Dębicy, poseł na sejm. Zmarł 1 maja.

Marek Kuhl – znany tarnowski lekarz, specjalista chorób przewodu pokarmowego. Ten, który pomógł tak wielu chorym, sam przegrał z rozległym zawałem. Zmarł 3 czerwca, mając 65 lat.

Ksiądz Profesor Adam Nowak – znany przede wszystkim tarnowskich głuchoniemym. To on założył i przez lata prowadził duszpasterstwo dla głuchoniemych. W czasach, kiedy o wszystko było trudno w Polsce, sprowadzał z zagranicy aparaty słuchowe, pomagając wielu osobom z problemami słuchowymi po raz pierwszy od dawna usłyszeć wyraźnie dźwięki otaczającego ich świata. Poza tym historyk diecezji, który jak nikt inny znał wszystkie anegdoty i ciekawostki o lokalnym Kościele. Zmarł 7 października.

Księżna Klaudia Sanguszko – francuska arystokratka, matka ostatniego z Sanguszków, księcia Pawła, honorowego obywatela Tarnowa, którą mieliśmy zaszczyt gościć w naszym mieście. Kobieta o czarującej osobowości i stylu bycia. Dożywszy 81 lat, odeszła w Sao Paulo w Brazylii.

Dorota Skrzyniarz – doskonale znana w tarnowskiej oświacie, ponieważ w latach 2006-2014 była wiceprezydentem miasta, zajmującym się właśnie sprawami oświaty. Sama nauczycielka historii w tarnowskich szkołach podstawowych nr 8 i 24 oraz „budowlance”. Odeszła zdecydowanie za wcześnie, mając zaledwie 57 lat, pokonana przez nowotwór, 18 września tego roku.

Antoni Sypek – aż trudno uwierzyć, że już nie usłyszymy żadnej z jego fascynujących opowieści o Tarnowie, nie przeczytamy kolejnej książki, napisanej w cudownym gawędziarskim stylu… Był kopalnia wiedzy o naszym mieście i jak nikt inny potrafił o nim opowiadać, zwłaszcza o bardziej i mniej znanych tarnowskich rodach. Był miejskim radnym, pomysłodawcą kwesty na odnowę zabytków Starego Cmentarza, autorem przewodnika po nim. Zmarł 13 lutego. Pozostał po nim profil na Facebook’u, którego nie uzupełni już nigdy o kolejny wpis, zawierający smakowitą anegdotkę…

Profesor Franciszek Ziejka – polonista, naukowiec, specjalista od literatury Młodej Polski, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a przede wszystkim człowiek wielkiej kultury, wychowawca pokoleń studentów, osoba pełna skromności i uroku osobistego. To z jego inicjatywy powstała w Tarnowie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Był honorowym obywatelem naszego miasta. Pochodził z Radłowa i z Ziemią Radłowską związany był mocno do końca. Zmarł 19 lipca po długiej chorobie.

Jan Matras – znany tarnowski malarz, autor ponad 5000 prac znanych na całym świecie. Jego obrazy znajdują się m.in. w zbiorach watykańskich. Ale spotkamy je także w domach wielu tarnowian. Tworzył nie tylko obrazy, lecz również monumentalne doekoracje i aranżacje na różne okazje, np. dekoracje z okazji pielgrzymki św. Jana Pawła II do Tarnowa. Autor pięknych pejzaży z widokami Tarnowa. Zmarł 7 kwietnia.

Zbigniew Proć – tarnowianin, przedsiębiorca i społecznik. Był prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, Tarnowskiego Klastra Przemysłowego i członkiem Rady Gospodarczej przy prezydencie miasta. Zawodowo pracownik bankowy i ekonomista, prywatnie pasjonował się malarstwem. Wydał album „Tarnów w malarstwie”. Zainicjował budowę pomnika króla Władysława Łokietka, z którego rąk Tarnów otrzymał prawa miejskie. Odszedł 30 czerwca.

Andrzej Ziembowski – niepełnosprawny sportowiec, społecznik, oddany idei paraolimpijskiej. Był wiceprezesem Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych START i konsultantem ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta. Sam był paraolimpijczykiem, uczestnikiem licznych imprez sportowych w kraju i za granicą, wielokrotnym medalistą i rekordzistą w pływaniu. Zmarł 22 lipca po ciężkiej chorobie.

Marian Kołodziejczyk – nauczyciel, artysta, znany w naszym mieście ze swojej pasji. Kierował pracownią plastyczną tarnowskiego Pałacu Młodzieży. Wieloletni nauczyciel w I i III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Udzielał się także w Biurze Wystaw Artystycznych. Autor kilkuset obrazów olejnych, grafik w różnych technikach akwareli i pasteli. Projektował także plakaty i medale okolicznościowe. Zmarł 15 sierpnia w wieku 94 lat.

Kiedy będziemy wspominać naszych bliskich, pamiętajmy też o tych, którzy przez długie lata, często cicho i niepostrzeżenie, wzbogacali życie społeczne i kulturalne naszego miasta.  I dopiero teraz, kiedy ich zabrakło wśród nas, dostrzegamy, jak wiele miejsca sobą wypełniali i jaką pozostawili pustkę…

Maria Polaczek