Czy Tarnów zostanie bez dworca autobusowego⁉️

 

Firma Mądel, która jest właścicielem całego obiektu wydała wypowiedzenie najmu dla firm przewozowych, korzystających z jej terenu, zarówno lokalnym jak i z innych miejscowości. Przedsiębiorcy otrzymali miesiąc, by znaleźć nowe miejsce przesiadkowe dla swoich pasażerów. Prezydent miasta szuka jednak sposobów zaradzenia całej sytuacji i ma kilka pomysłów dla rozwiązania tego problemu.

Nowe zmiany czekają także na podróżujących, korzystających z komunikacji podmiejskiej – tam przewoźnik obsługuje trasy m.in. do Tuchowa, Gromnika, Siedlisk, Rzepiennika Strzyżewskiego, Ołpin, czy Ciężkowic. Jak podkreśla właściciel “MaI” – prawdopodobnie nowym miejscem stanie się węzeł przesiadkowy na Kochanowskiego, ale wiąże się to z pewnymi utrudnieniami jak – brak zadaszonego budynku dworca, w którym w razie niepogody mogli się schronić oczekujący na kurs oraz będą musiały pojawić się nowe rozkłady jazdy. Innym miejscem mają być okolice parkingu park&ride, z których mogłyby skorzystać firmy przewozowe.

Właściciel dworca autobusowego ma inne plany względem obiektu, spekuluje się o centrum handlowym i stacji paliw, ale sam nie potwierdza jeszcze tych przypuszczeń. Zaznacza jedynie, że obecna sytuacja i funkcja budynku nie jest rentowna i koszty przewyższają jego utrzymanie.

Póki co na jeszcze nie wiadomo dokładnie co znajdzie się na terenie obecnego dworca, a w Urzędzie Miasta Tarnowa nie toczy się żadne postępowanie w tej sprawie. Prezydent Roman Ciepiela uważa, że dworzec autobusowy jest w mieście potrzebny, wręcz konieczny i powinien być własnością publiczną. Sam chce zaproponować radnym uchwałę o sporządzenia planu zagospodarowania tego terenu i zapisania, że powinien być on przeznaczony na cele publicznej komunikacji zbiorowej – ale jaka będzie opinia? Dla przypomnienia już rada miejska poprzedniej kadencji nie przyjęła go, podobnie jak odrzucono i nie poparto wniosku o włączeniu terenów Owintaru i uchwaleniu planu dla terenów kolejowych i dworca autobusowego. Inny z kolei pomysł zakłada możliwość wykupienia dworca przez władze Małopolski – i z taką prośbą prezydent będzie wnioskował do marszałka, by włączyły go w strukturę MDA, czyli do spółki Małopolskie Dworce Autobusowe, tworząc tym samym miejskie centrum komunikacyjne. 

 

źródło/www.tarnow.pl/fot.T.Schenk