Burmistrz Tertil zniknął z Rynku. Kiedy na niego wróci?

Mieszkańców zaniepokoił brak pomnika burmistrza Tadeusza Tertila, który ledwie kilka miesięcy temu został odsłonięty na tarnowskim Rynku. Sprawa szybko została wyjaśniona przez magistrat. Szczęśliwie monument nie padł ofiarą wandali i po zakończeniu prac remontowych ponownie stanie w tym samym miejscu.


Pomnik został zabrany do magazynu. Na swoje miejsce wróci najprawdopodobniej po zakończeniu prac przy izolowaniu fundamentów kamienicy pod adresem Rynek 4, w której powstaje Tarnowski Park Doświadczeń. Chcieliśmy uniknąć uszkodzeń czy zniszczenia rzeźby – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta

Pomnik Tadeusza Tertila, nazywanego „burmistrzem niepodległości”, został odsłonięty 30 października ubiegłego roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Tarnów. Rzeźba stanęła przy kamienicy, w której mieszkał burmistrz. Teraz powstaje w niej Tarnowski Park Doświadczeń.


Wiedzieliśmy oczywiście, że te prace będą prowadzone i że trzeba będzie przenieść pomnik, jednak zależało nam na uczczeniu jego odsłonięciem tej konkretnej daty – mówi Marcin Sobczyk.

Przy planowaniu prac remontowych rozważane było też pozostawienie odpowiednio zabezpieczonego pomnika na swoim miejscu, jednak ze względu na bezpieczeństwo rzeźby, zdecydowano o czasowym demontażu i przechowaniu jej w magazynie. Przy okazji przenosin pomnik został wyczyszczony, a na rynek wróci po zakończeniu adaptacji kamienicy pod „czwórką”. Możliwe też, że nieobecność burmistrza potrwa dłużej, bo na kwiecień planowane jest rozpoczęcie remontu płyty rynku. Ponowne ustawienie pomnika będzie zależało od uzgodnień z wykonawcą prac, a Marcin Sobczyk zapowiada, że burmistrz Tertil zostanie po powrocie uroczyście powitany na Rynku.

Inf. Wydział Komunikacji Społecznej UMT