27. Tarnowski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W Tarnowie już od dziś moż nabrać udział w wydarzeniach organizowanych w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szereg licznych imprez potrwa aż do 13 stycznia, czyli do Wielkiego Finału.

Idea WOŚP jest nam wszystkim bardzo dobrze znana. Dzięki zebranym podczas całej akcji środkom,możliwe jest min. wsparcie szpitali i oddziałów opieki podstawowej poprzez zakup drogiego, specjalistycznego sprzętu medycznego. Tegoroczna kwota, jaką uda uzbierać się w czasie 27. Finału Orkiestry Świątecznej Pomocy zostanie przeznaczona na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, dzięki któremu będzie można udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

 Krótka historia…

Bez wątpienia wszyscy kojarzą Jurka Owsiaka – wraz z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdanem Maruszewskim, Piotrem Burczyńskim, Pawłem Januszewiczem, Walterem Chełstowskim oraz Beatą Bethke założył Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą zarejestrowano w Warszawie 2 marca 1993 roku.

 Pierwszy Finał, który odbył się 3 stycznia 1993 roku miał być jednorazowym happeningiem, zabawą, mającą na celu pomóc w zakupie drogiego sprzętu medycznego. Jednakże nie spodziewano się tak dużego sukcesu, który pozwolił na wsparcie wszystkich ośrodków kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Właśnie dzięki temu dokonaniu powstała Fundacja, która do dziś organizuje kolejne Finały.

Przygotowań do WOŚP jest zawsze sporo. Taka akcja wymaga poświęcenia czasu i dużego nakładu pracy. W całej Polsce organizuje się też lokalne sztaby i powołuje się wolontariuszy,którzy w dniu Finału na ulicach swoich miast zbierają pieniądze. Naszemu Tarnowskiemu Sztabowi WOŚP z każdym rokiem udaje się zebrać coraz więcej pieniędzy.

Tak prezentuje się zestawienie zebranych pieniędzy w Tarnowie, porównując Pierwszy Finał i dwa ostatnie:

  •  I Finał: 3 stycznia 1993 r. – ok. 3 000 zł
  • XXV Finał: 15 stycznia 2017 r. – ponad 350 000 zł
  • XXVI Finał: 14 stycznia 2018 r. – ponad 370 000 zł

Zestawienie całości kwot uzbieranych podczas WOŚP:

  • I Finał: 3 stycznia 1993 r. – 2 422 464,76 zł
  • XXV Finał: 15 stycznia 2017 r. – 105 570 801,49 zł
  • XXVI Finał: 14 stycznia 2018 r. – 126 373 804,34 zł

Myślicie, że w tym roku uda się pobić rekord zebranych pieniędzy? 🙂

Wszystko zależy od naszego zaangażowania – najlepsze, że do akcji może przyłączyć się każdy, a sposobów na pomoc jest naprawdę mnóstwo. Oprócz przekazywania pieniędzy do specjalnych skrzynek podczas zbiórki prowadzonej przez wolontariuszy, można także wziąć udział w aukcji internetowej, wystawiając lub licytując oferty, z których środki zostaną przekazane na WOŚP.

Jeśli chodzi o wystawianie przedmiotów, można to zrobić samemu przez  https://aukcje.wosp.org.pl/ lub po prostu przekazać je Fundacji.

Więcej o formach wsparcia możecie dowiedzieć się na stronach:  https://www.wosp.org.pl/fundacja/dzialaj-z-wosp

https://www.wosp.org.pl/final/wesprzyj/przekaz-przedmiot

Nie zapominajmy, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy łączy możliwość pomagania ze świetną zabawą! W całej Polsce organizowane są różnego rodzaju imprezy i tym samym w Tarnowie również nie zabraknie atrakcji! 🙂

Szczegóły programu dostępne na stronie:

To co,widzimy się na Wielkim Finale? 🙂

  1. https://www.wosp.org.pl/
  2. https://wosp.tarnow.pl/historia/